Wczytuję dane...

Czy dzieci powinny mieć smartfony?

Czy dzieci powinny mieć smartfony?


Czy dzieci powinny mieć smartfony? Wielu ludzi niestety nie zadaje sobie tego pytania. Kupują je, bo wszyscy inni rodzice tak robią, a nasze dziecko przecież nie może czuć się gorsze. Niestety próbujemy zbudować samoocenę naszych dzieci kupując im różnego rodzaju przedmioty. Niestety, to tylko złudne przeświadczenie o poczuciu własnej wartości. Dziecko czuje się mądre, piękne i kochane jak je dobrze traktujemy, doceniamy za małe sukcesy, często okazujemy miłość i poświęcamy uwagę. Smartfon, tablet, komputer, deska, hulajnoga, czy quad tego nie zastąpią. Warto podkreślać dziecku od najmłodszych lat różnice i uczyć je doceniania ich. Mówmy naszym dzieciom, że każdy ma inny kolor włosów i to dobrze, inne ubrania, inne zabawki i inne telefony. Nie trzeba mieć takich samych. Pamiętajmy, że smartfon, to nie to samo co telefon. O ile kupienie dziecku telefonu może być wartościowe, bo nasz maluch może się z nami skontaktować, o tyle kupowanie dziecku przenośnego centrum rozrywki z pełnym dostępem do internetu i gier, może zniszczyć mu psychikę. 

dziecko ze smartfonem

Poważne problemy przez oglądanie bajek na smartfonie?


Często rodzice próbują zastąpić zabawki smartfonami, tabletami komputerami i różnego rodzaju elektroniką. Rodzice wręczając dziecku smartfon lub tablet do ręki wie, że ma spokój na kilka godzin. Często rodzice którzy zastępują w ten sposób dziecku zabawki tłumaczą to tym, że dziecko przecież ogląda bajki i się dzięki nim uczy. Niestety takie podejście do sprawy odbije się za kilka lat na zdrowiu oraz psychice dziecka co zostało udowodnione naukowo. Amerykańcy naukowcy z Dziecięcego Centrum Medycznego w Cincinnati przeprowadzili szereg badań dotyczących wpływu smartfonów na rozwój mózgu u dziecka. Okazało się, że małe dzieci, które korzystają ze smartfonów mają o wiele mnie substancji białej w mózgu, która jest odpowiedzialna za szybsze transportowanie informacji wewnątrz mózgu. W niedalekiej przyszłości może powodować to problemy z przyswajaniem wiedzy, czytaniem oraz mówieniem.

Kolejną kwestią jest motoryka naszego dziecka, która w przypadku ciągłego korzystania dziecka ze smartfonu jest zaniedbywana. Dziecko przestaje mieć chęć ruszania się przez co jego mięśnie się nie rozwijają co może doprowadzić do różnych schorzeń w przyszłości. 

Smartfon wyklucza również Twoje dziecko z życia towarzyskiego. Posiadanie smartfona umożliwia kontakt za pomocą różnych aplikacji z rówieśnikami. Dzieci często wolą kontaktować się oraz grać w gry przez internet zamiast się spotkać i pobawić. 

Pamiętajcie drodzy rodzice, że rozwój Waszego dziecka w młodym wieku jest bardzo istotną kwestią. Wręczając jemu smartfon zaniedbujecie ten aspekt i narażacie dziecko na masę przeróżnych problemów których w chwili obecnej nie dostrzegacie. Poświęcajcie dzieciom czas na zabawę oraz naukę. Tłumaczcie im dlaczego nie powinny spędzać przed smartfonami tak długiego czasu. Zdrowie i rozwój Waszego dziecka są najważniejsze!