Wczytuję dane...

Czy dzieci powinny mieć smartfony?

Czy dzieci powinny mieć smartfony? Wielu ludzi niestety nie zadaje sobie tego pytania. Kupują je, bo wszyscy inni rodzice tak robią, a nasze dziecko przecież nie może czuć się gorsze. Niestety próbujemy zbudować samoocenę naszych dzieci kupując im różnego rodzaju przedmioty. Niestety, to tylko złudne przeświadczenie o poczuciu własnej wartości. Dziecko czuje się mądre, piękne i kochane jak je dobrze traktujemy, doceniamy za małe sukcesy, często okazujemy miłość i poświęcamy uwagę. Smartfon, tablet, komputer, deska, hulajnoga, czy quad tego nie zastąpią. Warto podkreślać dziecku od najmłodszych lat różnice i uczyć je doceniania ich. Mówmy naszym dzieciom, że każdy ma inny kolor włosów i to dobrze, inne ubrania, inne zabawki i inne telefony. Nie trzeba mieć takich samych. Pamiętajmy, że smartfon, to nie to samo co telefon. O ile kupienie dziecku telefonu może być wartościowe, bo nasz maluch może się z nami skontaktować, o tyle kupowanie dziecku przenośnego centrum rozrywki z pełnym dostępem do internetu i gier, może zniszczyć mu psychikę. 

dziecko ze smartfonem

Poważne problemy przez oglądanie bajek na smartfonie?


Często rodzice próbują zastąpić zabawki smartfonami, tabletami komputerami i różnego rodzaju elektroniką. Rodzice wręczając dziecku smartfon lub tablet do ręki wie, że ma spokój na kilka godzin. Często rodzice którzy zastępują w ten sposób dziecku zabawki tłumaczą to tym, że dziecko przecież ogląda bajki i się dzięki nim uczy. Niestety takie podejście do sprawy odbije się za kilka lat na zdrowiu oraz psychice dziecka co zostało udowodnione naukowo. Amerykańcy naukowcy z Dziecięcego Centrum Medycznego w Cincinnati przeprowadzili szereg badań dotyczących wpływu smartfonów na rozwój mózgu u dziecka. Okazało się, że małe dzieci, które korzystają ze smartfonów mają o wiele mnie substancji białej w mózgu, która jest odpowiedzialna za szybsze transportowanie informacji wewnątrz mózgu. W niedalekiej przyszłości może powodować to problemy z przyswajaniem wiedzy, czytaniem oraz mówieniem.

Kolejną kwestią jest motoryka naszego dziecka, która w przypadku ciągłego korzystania dziecka ze smartfonu jest zaniedbywana. Dziecko przestaje mieć chęć ruszania się przez co jego mięśnie się nie rozwijają co może doprowadzić do różnych schorzeń w przyszłości. 

Smartfon wyklucza również Twoje dziecko z życia towarzyskiego. Posiadanie smartfona umożliwia kontakt za pomocą różnych aplikacji z rówieśnikami. Dzieci często wolą kontaktować się oraz grać w gry przez internet zamiast się spotkać i pobawić. 

Pamiętajcie drodzy rodzice, że rozwój Waszego dziecka w młodym wieku jest bardzo istotną kwestią. Wręczając jemu smartfon zaniedbujecie ten aspekt i narażacie dziecko na masę przeróżnych problemów których w chwili obecnej nie dostrzegacie. Poświęcajcie dzieciom czas na zabawę oraz naukę. Tłumaczcie im dlaczego nie powinny spędzać przed smartfonami tak długiego czasu. Zdrowie i rozwój Waszego dziecka są najważniejsze!