Wczytuję dane...

Etapy w rozwoju małego dziecka

Rodzice małych dzieci bardzo często niepokoją się o to, czy rozwój ich pociechy przebiega prawidłowo. Obawy te są szczególnie wysokie, gdy wychowują swoje pierwsze dziecko.
Aby przesadnie nie panikować zawsze warto sobie uzmysławiać, że nie ma czegoś takiego jak szablon rozwoju dziecka a poszczególne dzieci rozwijają się w różnym tempie. Gdy dręczą nas wątpliwości dobrze jest sięgnąć do literatury poradnikowej a najlepiej poprosić o poradę lekarza pediatrę.

Lekarz pediatra monden
1. Dziecko po skończeniu 6 miesiąca życia 

Jeśli nasze dziecko ma skończone 6 miesięcy to jest to czas, gdy powinno samo zmieniać pozycję z leżenia na brzuchu na leżenie na plecach. Jest to też czas, gdy dziecko zaczyna stać i siadać z niewielką pomocą. W tym okresie umie też już samodzielnie sięgać po przedmioty i zabawki. Gdy usłyszy hałas zareaguje odwróceniem głowy. Półroczne dziecko dużo się śmieje, wydaje odgłosy i chętnie gaworzy. Część dzieci w tym wieku ma pierwsze ząbki.

radosne dziecko

2. Dziecko po skończeniu 9 miesiąca życia

Dziecko, które skończyło 9 miesięcy podejmuje pierwsze próby raczkowania, samo siada i próbuje też wstawać. Część dzieci w tym wieku przy asyście rodzica próbuje już chodzić. Poza tym dziecko macha na pożegnanie, klaszcze i próbuje samodzielnie jeść. Wiele dzieci wymawia pierwsze słowa i zwykle jest to „mama” oraz „tata”. Dziecko w wieku 9 miesięcy rozumie już znaczenie słowa nie, dlatego często sygnalizuje swój sprzeciw wobec czegoś. W książeczce czy na rysunku jest w stanie wskazać zwierzątko, które zna.

dziecko z misiem

3. Dziecko po skończeniu 1 roku

Gdy dziecko skończy 1 rok zazwyczaj już chodzi, choć często jeszcze niezbyt pewnie. Bardzo dobrze rozpoznaje już osoby z otoczenia i okazuje im uczucia. Takie maluch reaguje także na dźwięk swojego imienia i rozumie, do czego służą różne przedmioty na przykład łyżka czy kubek. Roczny maluch dobrze posługuje się przedmiotami, potrafi przekładać je z miejsca na miejsce. Dziecko jest w stanie wypełnić także proste polecenia rodzica.

szczęśliwe dziecko w czapeczce

Omówiliśmy tutaj dla Was 3 etapy rozwoju dziecka do ukończenia pierwszych urodzin malucha. Pamiętajcie aby nie fiksować się na tym punkcie. Jeśli Wasze dziecko nie potrafi jeszcze wykonywać jakiejś czynności na konkretnym etapie to nie ma się czym przejmować. Każde dziecko jest inne i każde z nich będzie osiągało umiejętności w różnym czasie. Jeśli jednak będziecie zaniepokojeni o rozwój fizyczny oraz psychiczny Waszych dzieci to koniecznie zasięgnijcie rady specjalisty. 

Serdecznie zapraszamy do reszty naszych wpisów na blogu. Znajdziecie tam porady, opinie oraz ciekawe zestawienia produktów na różne okazję. Do zobaczenia w następnym wpisie! :)