Wczytuję dane...

Jak wybrać wózek dziecięcy?

dziecko w wózku

Zakup wózka dziecięcego jest jednym z ważniejszych i bardziej kosztownych wydatków przyszłych rodziców. Wybór nie jest prosty. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które można dopasować pod swoje potrzeby.

1. Gondola, wózek spacerowy

W podstawowym podziale możemy rozróżnić gondole i wózki spacerowe. Gondola to duża, zadaszona budka, w której jest możliwość wyłącznie położenia dziecka na płasko. Jest używana przez pierwsze pół roku życia dziecka (dopóki nie zaczyna ono siadać). Gondole wykonane są z różnych materiałów, posiadają różnorodne dodatki i akcesoria, ale ich budowa jest prosta (nie ma możliwości regulacji podparcia, bo przy niemowlęciu nie ma takiej konieczności).
Kiedy dziecko zaczyna siadać, gondola zastępowana jest spacerówką. Tutaj poszczególne modele mogą różnić się zarówno dodatkami jak i funkcjami. Niektóre posiadają dopinane stoliki, miękkie lub sztywne podnóżki, ochraniacze itp. Wszystkie natomiast mają regulowane oparcia, pozwalające na ustawienie różnych kątów nachylenia (np. kiedy dziecko śpi można ustawić oparcie zupełnie poziomo). Spacerówka jest najdłużej używanym wózkiem. Nawet w przypadku dziecka kilkuletniego, które chodzi samodzielnie, na dłuższe spacery przydaje się wózek, w którym dziecko może usiąść, gdy się zmęczy lub odbyć drzemkę.

wózek z gondolą

2. Wózek 2w1? 3w1? Czy osobno?

Przyszłym rodzicom określenie wózek 2w1 lub wózek 3w1 mogą wydać się obce. Tymczasem chodzi po prostu o wózek wielofunkcyjny. Posiada on wspólna ramę (szkielet wózka z kołami) i wymienne elementy. Wózek 2 w 1 to jedna rama, w którą możemy wpiąć gondolę lub siedzisko spacerowe. W wózkach 3 w 1 mamy dodatkowo fotelik samochodowy (tzw. łupinkę), który może być tylko osobnym fotelikiem lub istnieje możliwość wpięcia go w ramę. Dostępne są również wózki jednofunkcyjne, czyli albo gondola albo spacerówka.
Wybór konkretnej opcji zależy od potrzeb i zasobności portfela. Najtańszą opcją są wózki wielofunkcyjne. Za cenę nieco wyższą niż wózek pojedynczy mamy dostępne 2 lub 3 opcje. Bywa jednak tak, że gondola z zestawu spełnia nasze wymagania, ale siedzisko spacerowe już nie. Czasem, na początku, ciężko określić, jaki wózek spacerowy będzie nam potrzebny. Bywa też tak, że może nie odpowiadać on dziecku (bo okaże się za mały albo po prostu niewygodny). Dlatego warto rozważyć zakup osobnych wózków i kupić np. tańszą gondolę (której używa się bardzo krótko) a zainwestować w spełniający nasze wymagania wózek spacerowy, który będzie nam służył przez najbliższe kilka lat.

wózek wielofunkcyjny

3. Koła pompowane czy piankowe? 3 czy 4 koła?

Gdy już wiemy, jakie rodzaje wózków mamy do dyspozycji, pozostaje kwestia doboru kół. Na rynku mamy dostępne wózki dziecięce na kołach piankowych/żelowych albo pompowanych oraz wersje trzy i czterokołowe. Rodzaj kół dobieramy pod kątem nawierzchni, po jakiej najczęściej będziemy się poruszać. Jeśli będzie to głownie asfalt, chodnik i ubite ścieżki, to możemy wybrać koła piankowe lub żelowe. Są lekkie, mają bardziej elegancki wygląd i są łatwe do utrzymania w czystości. Natomiast, jeśli mieszkamy w okolicy o nieutwardzonych drogach albo planujemy częste spacery wózkiem w takim terenie, należałoby wybrać koła pompowane. Są większe (przez to też cięższe) i bardziej wytrzymałe od kół piankowych. Przez swoją budowę mają tez większe właściwości amortyzujące.
Dodatkową kwestią jest liczba kół. Wersje trzykołowe uznawane są powszechnie za mniej stabilne, jest to jednak błędne przekonanie. Zarówno 3 i 4 koła gwarantują bezpieczeństwo użytkowania wózka nawet przez bardzo ruchliwe dziecko. Istotną różnicą jest natomiast zwrotność, która jest zdecydowanie większa w wersji trzykołowej. Jest to istotne np. na zakupach, w ciasnych, sklepowych alejkach lub gdy musimy prowadzić wózek jedną ręką.

wózek z trzema i czterema kołami

4. Akcesoria i inne ważne elementy w doborze wózka dziecięcego

Wybierając wózek dziecięcy warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych, ale istotnych elementów. Podstawowym z nich jest całkowita waga wózka. Młodzi rodzice przy zakupie czasem zapominają, że wózek trzeba będzie wnosić (do samochodu, czasem po schodach), często z pociechą w środku. Warto wybrać jak najlżejszy wózek, zwłaszcza, jeśli mieszkamy w bloku bez windy. Inną kwestią są wymiary wózka. Bywa, że po zakupie okazuje się, że wózek po złożeniu nie mieści się np. do bagażnika auta. Należy również tą kwestię mieć na uwadze i przed zakupem dokładnie zmierzyć wózek i miejsce, w którym będzie on przechowywany/ przewożony.
Pozostaje kwestia dodatkowych akcesoriów. W różnych modelach wózków dziecięcych mogą się one od siebie różnić. Dobrze jednak, gdy wózek zawiera dodatkowo pokrowiec przeciwdeszczowy, pokrowiec na gondolę z osłoną przeciwwiatrową, odpinaną torbę na akcesoria i parasolkę, którą przypina się do wózka, aby dodatkowo ochronić dziecko przed słońcem. Resztę dodatków (zimowe ochraniacze na ręce, moskitiery, uchwyty na kubek/butelkę, wkłady do gondoli, śpiworki, zabawki itp.) możemy dobrać według własnych potrzeb i upodobań. Podstawą wyboru jest komfort nasz i dziecka.