Wiosna i lato to czas, w którym szczególnie dużo czasu przebywamy na świeżym powietrzu. Wiosna - tak bardzo wyczekiwana i utęskniona po zimie, wita nas zawsze promieniami słońca, najpierw nielicznymi i nieśmiałymi, potem już całymi pięknymi, ciepłymi i słonecznymi dniami.

szczęśliwi rodzice z dzieckiem

Dzieci uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu. Jest to dla nich szczególnie ważne, gdyż ruch jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju. Dotyczy to zarówno małych jeszcze brzdąców, jak również starszych już dzieci.

Zabawy na świeżym powietrzu, szczególnie te ruchowe, kształtują poczucie równowagi, zręczność oraz precyzję ruchów. Wpływają korzystnie na rozwój i kształtowanie mięśni oraz świetnie dotleniają cały dziecięcy organizm.
Ponadto poprzez takie zabawy dziecko rozładuje nagromadzoną energię, wyszaleje się, co polepszy ogólnie stan jego zdrowia i wpłynie również korzystnie na sen i apetyt.

Ogólnie - same korzyści. Jakie więc można zaproponować dziecku zabawy na świeżym powietrzu?
Poniżej zebranych zostało 10 propozycji zabaw, znajdą tutaj coś dla siebie zarówno mniejsze, jak i troszkę już większe dzieciaki. Tak więc kolejno:

1. BAŃKI MYDLANE

Jest to świetna propozycja zabawy zarówno dla maluchów, jak również starszych dzieci. Zabawa wydaje się prosta i banalna, jednak ma bardzo duży wpływ na rozwój motoryczny dziecka.
Puszczanie baniek jest bardzo relaksujące i wciągające, jest dla dzieci niezwykłą frajdą i powoduje naprawdę mnóstwo radości. Dodatkowo jest bardzo wciągająca również dla dorosłych. Poza tym można w prosty i wesoły sposób spędzić z dzieckiem trochę wspólnego czasu i nie trzeba nawet do tej zabawy zbyt dużej ilości miejsca.

Mniejsze, większe, robione samodzielnie lub puszczane z maszynek do baniek - wybór na rynku w tym temacie jest ogromny, wystarczy chwila i już można cieszyć oczy pięknem mieniących się w słońcu na różne kolory przezroczystych kuleczek. Jest to zabawa naprawdę godna uwagi.

zabawa bańkami mydlanymi

2. KRĘGLE

Kolejna propozycja zabawy na świeżym powietrzu. Jest to również zabawa, która sprawdzi się zarówno dla młodszych, jak i również trochę starszych dzieci. Gra nie wymaga dużej powierzchni, grać można w nią praktycznie wszędzie. Wystarczy tylko ułożyć kręgle, użyć piłkę - i gotowe.

I tutaj również wybór rynkowy pod względem gotowych kręgli jest przeogromny. Dla młodszych większe i kolorowe, w kształcie ulubionych postaci będą dla dziecka wielką frajdą.
Można również zrobić własne kręgle z puszek po napojach lub plastikowych butelek - to z kolei może bardziej spodobać się starszym dzieciom. Do towarzystwa jeszcze ktoś z rodzeństwa, kolega lub koleżanka lub rodzice i można zorganizować świetny turniej z nagrodami. Dobra zabawa gwarantowana!

drewniane kręgle

3. ZABAWA W CHOWANEGO

Klasyk. Świetna zabawa dla starszych i młodszych, wciągająca również dla dorosłych. Jest do dobry sposób na spędzenie wspólnego czasu, dobrą zabawę i przy okazji dużo ruchu.
Jest to również zabawa, która wymaga pomysłowości. Pomysły dzieciaków na wymyślanie kryjówek są czasem niezwykle zaskakujące i dodatkowo pobudzają ich kreatywność.
Zabawa ruchowa, która dodatkowo pozwala się dziecku wyszaleć, świetnie dotleniając przy tym organizm.

dziewczynka bawiąca się w chowanego

4. JAZDA ROWEREM LUB HULANOGĄ.

Bardzo dobra propozycja aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, odpowiednia już dla małych dzieci, jak również tych starszych.
Jeździki, hulajnogi, rowerki - dzieci w każdej grupie wiekowej znajdą tutaj coś dla siebie.

Dla mniejszych - rowerki biegowe, z dodatkowymi kółkami, oparciem i dodatkowym pchaczem dla opiekuna, dla starszych - kolorowe, piękne rowery, hulajnogi balansujące z kolorowymi światłami. To zachęcająca perspektywa zabawy dla dzieci, którą warto wziąć pod uwagę wybierając dla dziecka zabawę na świeżym powietrzu.

jazda rowerkiem w deszczu

5. PLAC ZABAW

Kiedy brakuje pomysłu lub kiedy zabawy ogrodowe już się dzieciakom po prostu znudziły, dobrą wtedy alternatywą jest wycieczka na plac zabaw.
Jeśli tylko pogoda na dworze dopisuje, można tam spędzić ciekawie i aktywnie czas.

Place zabaw w obecnych czasach są budowane w sposób bardzo atrakcyjny dla dzieci. Coraz częściej są również wyposażone w mini fontanny lub ślizgawki wodne, co świetnie sprawdza się w gorące, letnie dni, dając przy tym dodatkowo dzieciom mnóstwo radości. Jest to więc ciekawa perspektywa zabawy i spędzenia dodatkowo czasu na świeżym powietrzu, przy czym uśmiech na buźce dziecka - gwarantowany.

zjeżdżanie na zjeżdżalni

6. MALOWANIE KREDĄ

Wystarczy kawałek chodnika, kolorowa kreda i gotowe - oto kolejny sposób na zabawę na świeżym powietrzu. Jest to propozycja odpowiednia dla dzieci w różnych grupach wiekowych, od kolorowych bazgrołków tych mniejszych, po piękne, kredowe obrazki tych starszych.

Zabawa ta jest niezwykle absorbująca. Dzieciaki potrafią przez długi czas tworzyć kolorowe rysunki, ćwicząc przy tym swoje małe paluszki i dobrze się bawiąc.

malowanie kredą na ulicy

7. BALONY

Zabawa szczególnie uwielbiana przez dzieci. Odbijanie, podrzucanie kolorowych balonów na świeżym powietrzu to dla dzieciaków duża frajda, zarówno tych większych, jak również mniejszych. Świetnie potrafią się przy tym również zrelaksować rodzice lub opiekunowie.

Latem dodatkowo można wzmocnić atrakcyjność poprzez napełnianie i odbijanie balonów z wodą - dobra zabawa gwarantowana.

zabawa balonami na wodę

8. POSZUKIWANIE SKARBÓW

Dzieci to mali odkrywcy i poszukiwacze. Wciąż uczą się świata i odkrywają go na swój dziecięcy sposób, a propozycja tej zabawy jest dla nich szczególnie atrakcyjna. Można się w nią pobawić zarówno w przydomowym ogrodzie, jak również w parku czy na wyjeździe.

Dodatkowo, żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zabawę, można na etapie poszukiwania skarbu wprowadzić element gry w "ciepło - zimno". Zapewni to dzieciakom dodatkowe emocje związane z poszukiwaniami.

skrzynka ze skarbem na piasku

9. GRA W BADMINTONA

Kolejna propozycja na zabawę i grę na świeżym powietrzu. Badminton to gra skierowana raczej dla starszych dzieci, ale mniejsze również będą się cieszyć, kiedy uda im się chociażby raz na jakiś czas odbić rakietką lotkę. Opiekun może uczestniczyć w tej zabawie pomagając młodszym dzieciom.

Świetna propozycja zabawy na wybieganie i uwolnienie energii przez dzieciaki.

gra w badmintona

10. DOMEK/NAMIOT

W bardziej gorące lub upalne dni dobrym rozwiązaniem na spędzenie przez dziecko czasu na świeżym powietrzu jest ustawienie domku lub namiotu.
W cienistym miejscu, wyścielony ulubionymi kocami i poduszkami jest dobrym pomysłem zabawy.

Dziecko może zabrać do środka ulubione zabawki, a starsze dzieci ulubione książeczki lub malowanki. Można również samodzielnie zrobić taki domek, wystarczy tylko rozłożyć koc.
Jest to dobra propozycja na odpoczynek po wyczerpujących zabawach ruchowych, a jednocześnie również forma spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

namiot tipi

A Wy jakie macie sposoby na spędzanie wolnego czasu z dziećmi na świeżym powietrzu? Podzielcie się koniecznie nimi w komentarzu! :-)