Ciastolina to świetny pomysł na zabawę. Daje ona dzieciom możliwość tworzenia niesamowitych rzeczy własnymi rączkami. Niestety, nie rzadko zdarza się, że ciastolina przylepi się lub zabrudzi ubranie Twojego dziecka. W większości przypadków ubranie wystarczy tylko wrzucić do pralki i gotowe. Ale co zrobić, gdy ta metoda zawiedzie?

ciastolina play doh

Niech wyschnie

Nie próbuj usuwać ciastoliny, gdy jest jeszcze miękka. Ważne jest, aby całkowicie wyschła. Następnie użyj pędzla o sztywnym włosiu, aby usunąć jej jak najwięcej. Szczoteczka do fug będzie działać najlepiej, ale jeśli takiej nie posiadasz, to szczoteczka do zębów również zda egzamin.

Po wyszorowaniu jak największej ilości wysuszonej ciastoliny, namocz poplamioną część w misce z chłodną wodą z kilkoma kroplami mydła do naczyń. Następnie pozostaw namoczone ubranie na około 30 minut. To działanie spowoduje, że ciastolina straci przyczepność na włóknach ubrania.

wiszące klamerki na sznurku

Użyj odplamiacza

Większość producentów ciastoliny wytwarza produkt z podstawowej kombinacji mąki, soli i wody, co oznacza, że ​​prawdopodobnie to kolor, który się w nim znajduje, plami ubrania Twoich dzieci. W przypadku wersji domowej, prawdopodobnym winowajcą jest barwnik spożywczy. Z tego powodu dobrym pomysłem jest usunięcie plamy poprzez nałożenie odplamiacza na ubranie. Po nałożeniu pozostaw odplamiacz na plamie na około 30 minut. Skuteczne odplamiacze znajdziesz w każdym sklepie spożywczym. 

rękawica do mycia i odplamiacz

Wrzuć do prania

Wypierz ubranie w pralce tak jak zwykle. Ubranie po praniu powinno być bez plam. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj namoczyć ubranie w nierozcieńczonym occie na około 30 minut, a następnie ponownie wrzuć je do prania. Jeśli nadal widzisz plamę, uformuj pastę z sody oczyszczonej i octu. Użyj szczoteczki do zębów, aby nałożyć pastę i ponownie wypierz ubranie.

wrzucanie prania do pralki

A co gdy ciastolina ulegnie wysuszeniu? Czy można przywrócić jej miękkość i plastyczność?

Aby przywrócić ciastolinie jej miękkość i plastyczność, należy dodać do niej odrobinę wody jednocześnie ugniatając jak ciasto. Można również zawinąć ciastolinę w wilgotny ręcznik papierowy, włożyć w pojemnik i zostawić przez noc.

Popularna ciastolina Play-Doh. Czy jest bezpieczna?

Najbardziej popularną i lubianą ciastoliną jest ta od firmy Hasbro - Play-Doh. Ciastolina Play-Doh to mieszanka wody, soli oraz mąki. Jest to produkt całkowicie naturalny. Ciastolina Play-Doh nie jest toksyczna. Podobnie jak w przypadku plasteliny czy modeliny, tak i z ciastoliny można ulepić niemal wszystko.

Już teraz duży zestaw ciastoliny Play-Doh kupisz u nas w super cenie! Kliknij tutaj
Udanej zabawy! ;-)ciastolina play doh tuby